Skuteczne strategie generowania leadów dla biznesu B2B

W dzisiejszych czasach każda firma, która chce odnieść sukces na rynku musi mieć systematyczny i planowany sposób generowania potencjalnych klientów. Jest to szczególnie istotne w biznesie typu B2B, gdzie proces sprzedaży jest złożony i wymaga długotrwałych interakcji z klientem.

W tym artykule przedstawimy kilka skutecznych strategii generowania leadów dla biznesu B2B, które pomogą zwiększyć zainteresowanie Twoją ofertą i doprowadzą do realizacji transakcji.

 1. Content marketing jako podstawa działań

Content marketing to taka strategia marketingowa, która polega na tworzeniu i publikowaniu wartościowych treści, które mają na celu przyciągnięcie i angażowanie odbiorców. W przypadku biznesu B2B ta strategia może okazać się szczególnie skuteczna, ponieważ najczęściej rynek ten jest zdominowany przez specjalistów w swojej dziedzinie, którzy poszukują informacji o rozwiązaniach, a nie tylko reklam produktów.

Jakie kroki warto podjąć?

 • stworzenie bloga branżowego, który będzie regularnie aktualizowany i edukacyjny dla odbiorców
 • tworzenie różnego rodzaju publikacji (artykułów, raportów, e-booków, instrukcji), które będą dostarczały wartościowych informacji o branży i produkcie
 • prowadzenie działań w social media – dzielenie się artykułami, zdjęciami, filmami związanymi z branżą i produktem
 • organizowanie webinariów branżowych – spotykaj się online z potencjalnymi klientami i dziel się swoją wiedzą.
 1. Komunikacja z potencjalnym klientem

W biznesie B2B nie ma krótkiej drogi do sukcesu. Zazwyczaj sprzedaż wymaga wielu kontaktów z potencjalnymi klientami, przedstawiania oferty, udzielania odpowiedzi na pytania i argumentowania zalet produktu. Dlatego ważne jest, aby od pierwszego kontaktu stawiać na budowanie relacji, a nie tylko na sprzedaż.

Jakie kroki warto podjąć?

 • prowadzenie działań w social media, aby z łatwością nawiązywać kontakt z potencjalnymi klientami
 • określenie i poznanie potrzeb swoich odbiorców – dzięki temu będzie łatwiej przekonać ich do swojego produktu
 • prowadzenie działań zdalnych – część spotkań i prezentacji można przeprowadzić online (np. przez Skype), aby zaoszczędzić czas na dojazdy oraz móc skuteczniej dotrzeć do klientów z innych regionów
 • śledzenie działań konkurencji – warto poznać swoje mocne i słabe strony w porównaniu z innymi firmami z branży.
 1. Kontakty biznesowe i networking

Kontakty biznesowe i networking to inna skuteczna strategia, która może pomóc w generowaniu leadów dla biznesu B2B. Dzięki nawiązaniu kontaktu z innymi firmami z branży można zyskać nowe perspektywy, narzędzia oraz pomysły na rozwój biznesu.

Jakie kroki warto podjąć?

 • uczestnictwo w branżowych konferencjach i targach – na tego typu wydarzeniach można nawiązać cenne kontakty, przedstawić ofertę oraz poznać nowe trendy w branży
 • uczestnictwo w grupach branżowych na portalach społecznościowych – na platformach takich jak LinkedIn można znaleźć wiele grup, w których toczy się dyskusja na tematy związane z branżą
 • budowanie relacji z innymi firmami – warto starać się o partnerstwo biznesowe, dzięki czemu można realizować wspólne projekty oraz pozyskiwać nowych klientów.
 1. Kampanie płatne

Kampanie płatne to sposób na dotarcie do szerszej grupy potencjalnych klientów. W biznesie B2B można wykorzystać takie narzędzia, jak reklama na Facebooku, Google Ads czy LinkedIn Ads. Dzięki temu można docierać do konkretnych grup odbiorców, w zależności od ich wieku, płci, lokalizacji oraz zainteresowań.

Jakie kroki warto podjąć?

 • zdefiniowanie grupy odbiorców, do której skierowane będą reklamy
 • kreacja atrakcyjnej grafiki bądź wideo w odpowiednim formacie
 • określenie budżetu i czasu trwania kampanii
 • ustalenie celów kampanii – na przykład zwiększenie liczby subskrypcji newslettera albo ilości zgłoszeń z formularzy kontaktowych.
 1. E-mail marketing

E-mail marketing to sposób na utrzymywanie kontaktu z klientami oraz pozyskiwanie nowych. W biznesie B2B można korzystać z takich rozwiązań, jak mailingi z aktualnościami, newslettery z przeglądem branżowym lub promocje specjalne dla klientów.

Jakie kroki warto podjąć?

 • stworzenie bazy kontaktów – warto pamiętać, że na mailing można wysyłać jedynie maile do osób, które wyraziły na to zgodę
 • dobór odpowiedniego narzędzia – do prowadzenia kampanii e-mail marketingowej warto wykorzystać narzędzia dostępne na rynku, takie jak Mailchimp czy GetResponse
 • kreacja treści i szablonu maili – warto pamiętać o odpowiednim skomponowaniu tematu maila, który pobudzi zainteresowanie odbiorców
 • analiza skuteczności kampanii – po przeprowadzeniu kampanii warto przeanalizować jej rezultaty oraz na ich podstawie planować kolejne działania.

Podsumowanie

Generowanie leadów w biznesie B2B nie jest łatwym zadaniem. Wymaga ono systematycznych działań, które będą nakierowane na budowanie relacji z potencjalnymi klientami oraz przekonywanie ich o wartości swojego produktu lub usługi. Warto wykorzystywać różne narzędzia, takie jak content marketing, e-mail marketing, kampanie płatne czy kontakty biznesowe, aby osiągnąć sukces na tym szczególnie wymagającym rynku.