Okulary to jedne z najważniejszych akcesoriów dla osób z wadami wzroku. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak je odpowiednio utrzymać w czystości i dobrym stanie. Im lepiej będziemy o nie dbać, tym lepiej będą służyć nam przez dłuższy czas. W niniejszym artykule przedstawimy skuteczne metody czyszczenia okularów i utrzymania ich w dobrym stanie.

 1. Dlaczego warto dbać o okulary?

Pierwszym krokiem do właściwego utrzymania okularów jest zrozumienie, dlaczego warto o nie dbać. Okulary wykonane są z trudnych do usunięcia zanieczyszczeń, takich jak tłuszcz, kurz, skóra, łuski i pot. Poza niekomfortowym użytkowaniem, zanieczyszczenia te mogą również powodować uszkodzenia na dłuższą metę. Za każdym razem, gdy zostawiamy brudne okulary, substancje te pozostają na powierzchni soczewek, co z czasem może prowadzić do ich zmatowienia lub zarysowania.

 1. Skuteczne metody czyszczenia okularów

Oczywiście, każdy może wziąć chusteczkę higieniczną i przetrzeć powierzchnię swoich okularów, ale to nie jest zalecane. Takie metody często pozostawiają zanieczyszczenia na powierzchni soczewek, lub przyczyniają się do powstawania zarysowań. Oto kilka skutecznych metod czyszczenia okularów:

 • Użyj specjalnej mleczka do czyszczenia okularów. Takie preparaty są specjalnie zaprojektowane do usuwania zanieczyszczeń z powierzchni soczewek, a jednocześnie nie powodują zarysowań.

 • Przetrzyj okulary suchym materiałem, ale tylko wtedy, gdy soczewki są całkowicie suche. Użyj czystej mikrofazy lub materiałów dedykowanych czyszczeniu soczewek, takie jak specjalne chusteczki powlekane płynem czyszczącym.

 • Zanurz soczewki w mydle kuchennym płynnym i przemyj dokładnie pod bieżącą wodą. Pamiętaj jednak, aby używać tylko delikatnych środków czyszczących, ponieważ agresywniejsze środki mogą uszkodzić specjalne powłoki na soczewkach.

 1. Jak przetrzymywać okulary w dobrym stanie

Nie tylko sposób czyszczenia, ale również sposób przechowywania okularów ma znaczenie dla ich długowieczności i dobrego stanu. O to kilka wskazówek, jak przechowywać swoje okulary w dobrym stanie:

 • Zawsze trzymaj swoje okulary w specjalnym etui. Ochroni to soczewki przed zarysowaniem oraz pomoże w zachowaniu ich kształtu.

 • Nie zostawiaj swoich okularów na słońcu lub w pocie, ponieważ to może uszkodzić specjalne powłoki na soczewkach.

 • Przechowuj okulary z dala od źródeł ciepła, w mocno wentylowanych pomieszczeniach.

 1. Jakie środki lepiej ominąć?

Niektóre środki czy materiały, które zwykle używamy do czyszczenia okularów, mogą działać na soczewki negatywnie i powodować ich zniszczenie. Pamiętaj, aby unikać następujących materiałów lub środków:

 • Papiery toaletowe, ręczniki papierowe lub chusteczki higieniczne – takie materiały są zwykle przeznaczone do jednorazowego użytku i pozostawiają niechciane zabrudzenia na powierzchni soczewek.

 • Środki czyszczące do szyb – te środki czyszczące są zbyt agresywne i mogą uszkodzić powłoki zabezpieczające soczewki przed zarysowaniami.

 • Środki czyszczące do monitorów lub telewizorów – takie środki czyszczące mogą uszkodzić powłoki zabezpieczające przed zarysowaniem.

 1. Podsumowanie

Właściwa pielęgnacja i czyszczenie okularów to kluczowe dla ich dobrego stanu i długowieczności. Dlatego warto inwestować w specjalne preparaty do czyszczenia okularów oraz stosować się do kilku dobrych praktyk, takich jak przechowywanie okularów w etui czy unikanie nieodpowiednich środków czyszczących. Utrzymując nasze okulary w dobrym stanie, możemy cieszyć się ich czystością i komfortem przez długi czas.