Marzeniem wielu osób jest otwarcie własnej restauracji, ale aby to zrobić, trzeba przejść wiele etapów. W tym artykule przedstawimy kluczowe kroki, które trzeba przejść, aby otworzyć własną restaurację.

 1. Określ swój pomysł na restaurację
  Przede wszystkim należy określić, jakiego rodzaju restaurację chcemy otworzyć. Czy będzie to kuchnia polska czy orientalna, czy będzie to knajpa dla studentów czy restauracja dla elit? To najważniejsza decyzja, która wpłynie na resztę procesu.

 2. Przeprowadź badanie rynku
  Przed podjęciem decyzji o otwarciu restauracji, trzeba przeprowadzić badanie rynku. Warto porównać na przykład trendy kulinarne, popularność konkurencyjnych restauracji i ich ceny. Trzeba też zdecydować, jakiego typu klientów chcemy przyciągnąć i co jest dla nich ważne.

 3. Określ budżet
  Niezwykle ważne jest, aby dokładnie określić swoje możliwości finansowe. Przygotuj biznes plan, kalkulację kosztów i przewidywane zyski. Warto także znaleźć odpowiednie źródła finansowania lub inwestora, aby upewnić się, że będziemy mieli odpowiednie środki na otwarcie i prowadzenie restauracji.

 4. Znajdź lokalizację i nieruchomość
  Zlokalizowanie odpowiedniego miejsca na prowadzenie restauracji jest ważne dla jej sukcesu. Wypada podjąć decyzję, czy chcemy działać w centrum miasta, na obrzeżach czy w innej okolicy. Koniecznie trzeba dokładnie zbadać możliwość wynajęcia lub zakupu nieruchomości pod swój biznes, a także skonsultować się z architektem i zgodnie z wymaganiami regulacji ustalić projekt lokalu.

 5. Przygotuj adekwatną kadrę
  Ostatnim, ale nie mniej ważnym etapem jest zatrudnienie odpowiedniej kadry. Oprócz kucharzy i kelnerów, w restauracji potrzebni są też księgowi, ludzie do sprzątania i marketingu. Niezwykle istotne jest, aby personel miał doświadczenie i umiał odpowiednio obsłużyć klientów, co wpłynie na zadowolenie gości oraz ich polecenia lokalu innym.

W fazie otwierania lokalu ważna jest też organizacja prowadzenia biznesu i wybór odpowiedniego systemu zarządzania – od zamawiania i magazynowania towaru, przez planowanie działań marketingowych, wewnętrzne szkolenia i planowanie cyklu robót projektowych. Przygotowanie all-inclusive podejścia do prowadzenia restauracji może wymagać pomocy specjalisty, ale z pewnością zwróci się w lepszymi wynikami przedsięwzięcia.