Najlepsze sposoby pozyskiwania kapitału na rozpoczęcie biznesu

ROZPOCZĘCIE BIZNESU: CZY KAPITAŁ TO WSZYSTKO?

Rozpoczęcie biznesu to wymagający proces, który wymaga czasu, zaangażowania i, przede wszystkim, kapitału. Do tej pory zdążyło się naściąć wiele mitów o tym, że by zacząć biznes potrzebne jest tylko dobre pomysł. Tymczasem w rzeczywistości bez kapitału często nie jesteśmy w stanie przemieścić naszych marzeń w przestrzeń rzeczywistą. Jak zatem pozyskać środki na początek przygody z biznesem? Oto kilka sposobów:

  1. POŻYCZKI ZE ŚRODKÓW PUBLICZNYCH

Najczęstszym sposobem pozyskiwanie kapitału na start jest korzystanie ze środków publicznych. W Polsce mamy wiele programów wspierających start-upy. Przykładowo Krajowy Fundusz Kapitałowy oferuje właścicielom startupów pożyczki w wysokości do 2,5 mln złotych na okres do dwóch lat. Dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą są również dostępne specjalne pożyczki preferencyjne. Zastosowanie dla takich pieniędzy to niewątpliwie dobry sposób na rozruch biznesu, zwłaszcza że są one z reguły oprocentowane na poziomie niższym niż bankowe kredyty.

  1. FUNDRAISING

Kolejnym sposobem na pozyskanie kapitału jest fundraising. Polega on na pozyskiwaniu środków od osób prywatnych (inwestorów), którzy wierzą w misję i cel biznesu. Jest to szczególnie dobry sposób na rozpoczęcie działalności w branży non-profit, choć z powodzeniem stosowany jest również w innych dziedzinach. Najważniejsze w tym przypadku to przekonanie potencjalnych darczyńców do celu, który zostanie osiągnięty dzięki pozyskanym środkom.

  1. INWESTORZY

Jeśli planujemy rozpoczęcie biznesu, który pozwoli nam na generowanie znacznych zysków, warto zastanowić się nad pozyskaniem inwestorów. Wtedy sami nie ponosimy pełnego ryzyka związanego z rozkręceniem działalności, a jednocześnie mamy szansę na znacznie szybszy rozwój. Korzystając z programów akceleracyjnych czy inkubatorów mamy dostęp do wielu potencjalnych inwestorów, którzy są zainteresowani finansowaniem obiecujących projektów.

  1. KREDYTY BANKOWE

Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy skorzystać z pożyczek ze środków publicznych lub chcemy niezależnie pozyskać kapitał, można skorzystać z oferty kredytowej banków. Warto jednak zastanowić się, czy na pewno to jest najlepszy wybór, ponieważ banki często wymagają dodatkowych zabezpieczeń przy udzieleniu kredytu, co może przyczynić się do wielu trudności.

  1. SAMOFINANSOWANIE

Jeśli dysponujemy oszczędnościami lub nasza działalność nie wymaga dużych nakładów finansowych, najlepszym sposobem na pozyskanie kapitału będzie samofinansowanie. Jest to najbezpieczniejszy sposób na start, ponieważ nie warto angażować się w projekt, który będzie zamykał nas w spirali kredytowej. Dlatego też, nawet jeśli dysponujemy małymi środkami, warto je zainwestować w swój projekt.

Podsumowując, wybierając najlepszy sposób na pozyskanie kapitału na start, warto zastanowić się nad celem przedsięwzięcia. Dzięki temu będziemy w stanie wybrać najbardziej odpowiednią metodę finansowania, która pozwoli nam zacząć biznes z maksymalną szansą na sukces.